بی شک یکی از دغدغه های همه ما در زمان خرید عسل طبیعی، اطمینان از اصل بودن آن است!  شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور و چگونه می شود عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم؟ به صراحت می توان گفت: اولین نکته برای تشخیص اصل بودن عسل طبیعی، یافتن یک فروشنده معتبر است چرا که تشخیص عسل طبیعی از روی ظاهر کمی سخت و دشوار است اما گاهی سوال پیش می آید که آیا خود فروشنده هم با یک نگاه می تواند اصل یا تقلبی بودن عسل را تشخیص دهد یا خیر؟ جالب است بدانید: در این زمینه تحقیقات فراوانی انجام شده است و به این نتیجه رسیده اند که یک فروشنده معتبر با چشیدن عسل می تواند به طبیعی بودن آن پی ببرد، همچنین برخی از افراد هم برای اینکه اطمینان بیشتری داشته باشند عسل را به آزمایشگاه می فرستند. به همین منظور شرکت سالم سگالینو در این مطلب در رابطه با “راهکارهای تشخیص اصل بودن عسل طبیعی مطالب مفید و کاربردی را برایتان ارائه دهد. با ما همراه باشید
ویژگی عسل طبیعی که باید بدانید!
همانطور که می دانید تنها منبع تولید عسل، زنبور عسل است و دیگر هیچ! از ویژگی های مهم عسل طبیعی توجه به ساکارز آن است، شما به راحتی می توانید طبیعی بودن عسل را در آزمایشگاه تست کنید و اگر ساکارز آن زیر 2 بود می توانید با اطمینان آن را مصرف کنید، در واقع ساکارز یک عسل طبیعی بایستی زیر 2 باشد و اگر بالای 5 باشد دیگر نمی توانید آن را عسل بدانید!.
ویژگی عسل تقلبی که باید بدانید!
لازم است بدانید: اکثر عسل هایی که شما در فروشگاههای مواد غذایی میبینید، از نوع عسل مصنوعی و تقلبی هستند چرا که توسط زنبور تولید نشده است. شاید به همین دلیل اکثر افراد برای خرید عسل طبیعی به طور مستقیم با زنبوردارها ارتباط برقرار می کنند. از ویژگی های عسل مصنوعی و تقلبی ترکیبات و فرمولاسیون آن است که به غیر از شهد گل، از ملاس، گلوکز، شربت قند، شکر معکوس، نشاسته و آرد تشکیل شده است که نشان می دهد عسل تقلبی است
10 راهکار مهم برای تشخیص عسل طبیعی
با توجه به تنوع محصولات بایستی با راهکارهای کاربردی از طریق ویژگی های فیزیکی و ظاهری طبیعی بودن یا اصل بودن آن را تشخیص دهیم. شرکت سالم سگالینو در ادامه به 10 نکته مهم و کاربردی می پردازد تا بدون تست عسل در آزمایشگاه بتوانید یک عسل طبیعی را به راحتی آب خوردن تشخیص دهید!

میزان چسبندگی عسل
جالب است بدانید: یکی از راهکارهای شناسایی عسل طبیعی اینست که اگر آن را بین انگشتان خود قرار دهید، هیچ چسبندگی ندارد، درحالیکه عسل تقلبی به دلیل استفاده از شیرین کننده و افزودنی های زیاد، تقریبا چسبناک است و به راحتی می توانید این نکته را در زمان خرید عسل درنظر بگیرید.
تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن
یکی از راههای تشخیص اصل بودن عسل، حرارت دادن است، زمانیکه عسل طبیعی را حرارت می دهید، به سرعت گلوله می زند منتها حباب نمی دهد، درحالیکه عسل مصنوعی به دلیل قند و رطوبت و همچنین آب اضافی، به سرعت حباب می دهد.
ضخامت عسل
عسل طبیعی به دلیل ضخامت زیاد، به کندی از یک طرف ظرف به طرف دیگر آن حرکت می کند درحالیکه عسل تقلبی بسیار سبک بوده و به سرعت جا به جا می شود.
طعم عسل
لازم است بدانید: عسل طبیعی تقریبا هیچ طعم خاصی ندارد و زمانیکه آن را حرارت می دهید مزه و طعم آن تغییر می کند و ارزش دارویی عسل کاهش می یابد، منتها عسل تقلبی  به دلیل ترکیبات قند و شیرین کننده هایی که دارد شیرینی اش را در مدت طولانی حفظ می کند.
عطر و بوی عسل
کافیست یک قاشق از عسل طبیعی را میل کنید تا عطر و بوی گل و گیاهان وحشی را احساس کنید، عسل طبیعی عطر و بوی خوشایندی دارد درحالیکه عسل تقلبی و مصنوعی بوی صنعتی بودن می دهد و هیچ عطر و بوی خوشایندی ندارد.
ته نشین شدن عسل در آب
جالب است بدانید: عسل طبیعی بدون اینکه در آب حل شود، در ته لیوان ته نشین می شود درحالیکه عسل تقلبی به سرعت در آب حل می شود و ته نشین نخواهد شد.
شفافیت عسل
یکی از راهکارهای کاربردی برای تشخیص اصل بودن عسل، توجه به شفافیت آن است، از پشت شیشه عسل تقلبی به راحتی می توانید اشیاء را ببینید درحالیکه دیدن نور و اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل طبیعی غیر ممکن است.
تشخیص عسل طبیعی با نان
از دیگر راهکارهای شناسایی عسل طبیعی اینست که مقداری از آن را بر روی یک تکه نان بمالید، عسل در همان حالت باقی خواهد ماند، درحالیکه عسل تقلبی به دلیل رطوبتی که دارد نان را خیس خواهد کرد.
تشخیص عسل طبیعی با کاغذ
کافیست چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، به هیچ عنوان جذب کاغذ نخواهد شد، درحالیکه عسل تقلبی به سرعت روی کاغذ جذب می شود.
میزان ناخالصی‌ها
گرده و تکه های بدن زنبور عسل را به راحتی می توانید در عسل طبیعی مشاهده نمایید، درحالیکه هیچ ذرات کثیف و گرده ای را در عسل تقلبی یافت نخواهید کرد.

جان کلام؛ تشخیص عسل اصل برای خرید
عسل یک ماده غذایی بسیار با ارزش است که با خواص و فوایدی که برای سلامتی بدن و زیبایی دارد با استقبال بی نظیر افراد روبرو شده است، منتها تشخیص عسل طبیعی نیازمند توجه به نکات مهم و کاربردی است تا بتوانید یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید. بنابراین با توجه به نکات ارائه شده در این مطلب می توانید به راحتی عسل طبیعی را تشخیص دهید و آن را خریداری کنید.